Sve ide svojim tokom. Dan za danom su isti, svakodnevno obavljate skoro pa iste aktivnosti i kao iz vedra neba, kao da vam je netko ubrizgao vruću iglu u ruku ili osjetite probadajuću bol u koljenu. Budući da se većina ovih bolova želi brzo riješiti, posežete za najjačom tabletom protiv bolova koju trenutno imate kod kuće i čekate da počne djelovati. Jednom kad bol nestane, nastavljate dalje sa životom kao da se ništa nije dogodilo. Ako mislite da vas u skorije vrijeme neće ponovno dostići ova bol koju nije najdravije rješavati tabletama protiv bolova, grdno se varate.
Iako se reumatske bolesti pripisuju starijoj populaciji, bolovi u zglobovima ruku i nogu izuzetno su čest problem i kod mlađe generacije. Nastaju zbog različitih razloga, a najčešći su:
- neka vrsta povrede,
- upala (artritis),
- konstantno prenaprezanje,
- ponavljajući pokreti i
- prekomjerna težina.
Gotovo da nema osobe koja barem jednom nije osjetila bolove u zglobovima, a isto tako, gotovo da nema osobe koja se zbog ovih boli uputila liječniku. Svi misle da će bolno koljeno ili ruka začas proći, sve do kad blaga bol ne pređe u kroničnu koju je mnogo teže liječiti.
Bolovi koje možete osjetiti u zglobovima
Bolovi u zglobovima mogu se manifestirati na različite načine s obzirom na to jesu li uzrokovani nekom traumom ili ponavljajućim i neuobičajenim pokretom. Na primjer, bol se može javiti dok se penjete stubama, ustajete iz kreveta ili nosite tešku vrećicu.
Neka od najčešćih tipova bolova koje možete osjetiti su:
- Zakočenost. Nemogućnost izvođenja pokreta u opsegu u kojem ste to u zdravom stanju mogli činiti. Na primjer, ispružiti ruku u smjeru lijevo-desno. Osjetite li zakočenost ujutro i ona traje dulje vremena, vjerojatno je riječ o upalnim reumatskim bolestima. S druge strane, ako se kratkotrajna zakočenost javlja nakon određenog položaja, vjerojatno je riječ o osteoartritisu.
- Otekline oko zglobova. Oteklina je znak da je prisutna tekućina u zglobu.
- Oštri bolovi i utrnulost u prstima ruke i u podlaktici. Vrlo je moguće da se radi o sindromu karpalnog tunela što je zapravo smanjenje ili blokiranje provodljivosti živaca ruku. U rizičnoj skupini su oni koji su prekomjerne tjelesne težine, oni koji na radnom mjestu stalno koriste ruke, trudnice, oni koji imaju problema sa štitnjačom i dijabetesom.
- Malaksalost, slabost, brzo se umarate, razdražljivi ste. Vjerojatno je započela faza kronične upale zglobova i krajnje je vrijeme da posjetite liječnika.
Kako liječiti bolove u zglobovima?
Bolovi u svim zglobovima nisu nimalo prijatni, a njihovo liječenje je i te kako potrebno. Bilo da se radi o povredama, upala ili bolestima, važno je ublažiti ih i na kraju - izliječiti. Bez obzira na uzrok boli u zglobovima, ona se može riješiti uz lijekove, fizikalnu terapiju, ali i kućne tretmane. Na primjer, kod osoba kojima propisani lijekovi ne pomažu, liječnik može preporučiti i steroidnu injekciju u kombinaciji s lokalnom anestezijom. Ona se ubrizgava direktno u zglob svaka tri do četiri mjeseca.
Drugi način je fizikalna terapija kojom ćete ojačati i stabilizirati mišiće oko zglobova te poboljšati opseg pokretljivosti. Terapeut može koristiti tehnike kao što su ultrazvuk, hladno-toplo terapija i elektrostimulacija živaca.Uz ove tretmane preporučene od strane doktora i za situacije kada vas iznenada probode u zglobovima, dobro će doći i kućni tretmani koji ne zahtijevaju mnogo truda, a zaista djeluju.Ponekad bolje i od lijekova. Evo nekoliko njih.
1. Gorka sol ili magnezijev sulfat: prvi lijek za bolne zglobove
Magnezij je izuzetno važan za organizam jer utječe na aktivnost više od 3.000 enzima i uključen je u gotovo sve procese u našem tijelu. Budući da ima veliku zadaću, ne čudi da je njegov nedostatak jedan od najčešćih razloga za nastanak mnogih oboljenja pa i pojave bolnih zglobova. Zato se kao prva pomoć kod bolnih zglobova uvijek preporučuje gorka ili Epsom sol koja je bogata magnezijevim sulfatom. Naime, magnezijev sulfat je poznat po tome što može opustiti mišiće, ukloniti višak tekućine iz tkiva te smanjiti otekline. Gorka sol će ublažiti bolove u kostima
U kadi tople vode (ne prevruće), otopite jednu do dvije šalice gorke soli. Kupajte se barem 15-ak minuta ili sve do kad se voda ne ohladi. (Ova kupka ne preporučuje se za one sa zdravstvenim problemima kao što su srčani problemi, visoki krvni tlak ili dijabetes.)
Gorka sol može se i izravno primijeniti na kožu. Razrijedite jednu šalicu gorke soli u dvije litre vode. Namakajte ručnik nekoliko minuta i prislonite ga na bolno područje. Uz kupanje u magnezijevom sulfatu, neće vam naštetiti i magnezij kao dodatak prehrani.
2. Povećajte unos kalcija
Kalcij je još jedan od najzastupljenijih minerala u ljudskom organizmu, a većina kalcija nalazi se u kostima. Neophodan je za pravilan rad živčanog i mišićnog sustava, za reguliranje srčanog ritma, krvnog tlaka i zgrušavanje krvi, a njegov visok unos štiti od bolesti poput osteoporoze i karijesa.
No za apsorpciju kalcija potreban je magnezij. Ako ga nema, kalcij se taloži u tijelu, najviše u kostima i na zglobovima. Tada se javljaju simptomi artritisa pa je važno uzimati kalcij u kombinaciji s magnezijem.Kalcij jača kosti. Kalcij je najbolje unijeti putem zdrave prehrane, a nalazi se u voću poput naranča, mandarina, badema i banana, mlijeku i mliječnim proizvodima te zelenom lisnatom povrću. Naravno, kalcij možete uzimati i u obliku dodataka prehrani.
3. Toplo-hladni oblozi protiv bolova u kostima
Hladni oblozi će ublažiti bol u kostima. Duga topla kupka ili tuširanje mogu olakšati ukočenost mišića. Toplina djeluje na ukočenost, dok je hladnoća najbolja za bolove u zglobovima. Na bolna područja možete staviti zaleđenu vrećicu ili hladni ručnik.
4. Eterično ulje paprene metvice i eukaliptusa
Eterično ulje metvice ublažva bol. Na bolna i otečena područja, nakapajte par kapi eteričnog ulja paprene metvice ili eukaliptusa. Mentol sam po sebi hladi, pa će ova ulja ublažiti toplinu, oticanje, nelagodu i smanjuju zadržavanje tekućine. Ostala eterična ulja koja možete primijeniti su tamjan, naranča i kurkuma.
5. Začinite stvari kajenskim paprom
Kajenski papar protiv bolnih zglobova. Kapsaicin je tvar odgovorna za ljutinu ljutih papričica i također se koristi u kremama i mastima za ublažavanje bolova. Naime, kapsaicin ima sposobnost preusmjeriti živce tako da ne odašilju bol prema osjetilnim receptorima, a krajnji rezultat je olakšanje od boli.
Kremu protiv bolnih zglobova možete i sami pripremiti kod kuće. Pomiješajte pola jušne žlice kajenskog papra s toliko maslinovog ulja da dobijete gustu pastu. Prije nego što utrljate pastu na zahvaćeno područje, stavite pastu na mali dio kože kako bi vidjeli hoćete li imati reakciju na nju. Ako nakon 10-ak minuta ne pocrvenite, pastu utrljajte na bolna područja i obavezno operite ruke.
6. Đumbir protiv bolnih zglobova
Naribajte đumbir, potopite ga u toploj vodi i prislonite ga na bolna područja. Đumbir se ponaša kao anti-upalni agens koji poboljšava cirkulaciju i olakšava bol u mišićima.
Naribajte četiri žlice svježeg korijena đumbira i čvrsto ga zamotajte u pamučnu krpu. Na minutu ga potopite u toplu vodu, izvadite van i čekajte da se malo ohladi. Stavite ga na bolna područja i držite 15-ak minuta. Ponovite postupak nekoliko puta dnevno tijekom 2-3 dana.
7. Pasta od kurkume
Pomiješajte kurkumu, limun i sol i time namažite bolna područja. Kurkuma je jak analgetik djeluje kao protuupalno sredstvo.
Kod kuće napravite pastu od kurkume tako da jednaku količinu svježe ribane kurkume s limunovim sokom i soli. Pastu na nesite na bolna područja i ostavite je da odstoji 30-ak minuta i na kraju isperite bolno područje toplom vodom. Mažite se dva puta dnevno sve dok bol ne prestane.
Izvor: eljekarna24.hr
Comments powered by CComment